Hvorfor velge Uniconsult?
Hva skaper tillit i profesjonelle relasjoner – og hvordan vet du hvem du kan stole på? I Uniconsult mener vi at svaret på dette er et produkt av elementene kunnskap, leveranseevne og trygghet i kombinasjon med at vi setter kundes behov foran egne behov.
Uniconsult sin tilpasning The Trusted Advisor Equation
The Trusted Advisor Equation
I 2000 presenterte David Maister, Charles Green og Robert Galford «The Trusted Advisor Equation» i boken The Trusted Advisor (2000). Likningen de hadde utviklet ble brukt for å forstå de fire nøkkelkomponentene som avgjør en persons troverdighet i profesjonelle relasjoner.
![]()
De ulike elementene i likningen beskrives på følgende måte av opphavsmennene, og de kan for eksempel benyttes ved å gi kvalitativ scoring fra 1-10.
- C – Credibility: Dette handler hvordan du uttrykker din faglige dyktighet. Har du de rette svarene? Fremstår du med troverdighet? Vet du hva du snakker om?
- R – Reliability: Dette handler om handlingene dine. Er du pålitelig og holder du det du lover? Leverer du i tide? Kan man regne med deg over tid?
- I – Intimacy: Dette er den emosjonelle delen. Føler kunden eller kollegaen seg trygg på å dele informasjon med deg? Bidrar du til sosial trygget?
- S – Self-orientation: Dette er den viktigste faktoren og står under brøkstreken. Det handler om hvorvidt du er mest opptatt av deg selv eller kunden. Lav score her, som er bra, oppnår du om du er genuint opptatt av den andre, du lytter og ikke trenger å ha rett.
Vi har valgt å benytte gangetegn mellom elementene fremfor å summere dem. I den opprinnelige formelen kunne man legge til grunn at høy scoring på enkelte elementer i telleren, kunne kompensere for lav scoring på andre. Det mener vi er feil. Eksempelvis er vår påstand at manglende leveranseevne vil være diskvalifiserende for en konsulent uansett hvor mye kunnskap du måtte ha.
Uniconsult sin formel for din suksess
Uniconsult jobber systematisk med hvert enkelt element med mål om å tilby våre kunder omgjengelige eksperter som leverer.
Kunnskap
For å være kvalifisert for rekruttering til Uniconsult må du dokumentere relevant høyere utdannelse på masternivå. I tillegg kreves det dokumentert 10 års relevant erfaring.
Uniconsult har et unikt kompetanseutviklingsprogram vi er svært stolte av. Vi tilbyr kompetanseutvikling både individuelt og for selskapet som helhet. Eksempler på individuelle tiltak:
- Medlemskap i ReKomp for våre statsautoriserte revisorer og autoriserte bærekraftsrevisorer
- Kurs og sertifisering innen anerkjente metoder og rammeverk som Prosci, Prince2, MSP, CISSP, ISO 27001, TOGAF og Nohr-Con.
- Videreutdanning på masternivå, som Executive MBA i strategisk ledelse, Executive MBA i økonomisk styring og ledelse, KI og teknologistrategi.
Hvert eneste år gjennomfører vi også kompetanseprogrammer i samarbeid med anerkjente utdannings- og forskningsinstitusjoner for alle ansatte. Dette er samlinger over flere dager hvor vi møter noen av de fremste akademikerne innen sine fagfelt. Eksempler:
- «Strategisk endring og innovasjon under usikkerhet» med NHH Executive ved professor Inger Stensaker og Rune Bjerke.
- «Bærekraftig business» med NHH Executive ved professor Lars Jacob Tynes Pedersenog førsteamanuensis Sveinung Jø
- «Ledelse av cybersikkerhet i kritiske operasjoner» med NTNU CCIS ved professor Sokratis Katsikas.
- «Data Science for Business» med HEC Paris/NHH Executive ved Academic Director Julian Schirmer
- «Business Model Innovation» med Berkeley/BI ved blant annet professor Jennifer Chatman og professor Peder Inge Furseth.
Vi har også flere faggrupper internt. Eksempler på faglige aktiviteter er:
- Gruppen «Data Science og kunstig intelligens» har avholdt kurs i en praktisk innføring i KI-agenter.
- Gruppen «Endringsledelse» har gjennomført simuleringsøvelser i endringsprosessen.
- Gruppen «IFRS» har avholdt kurs i den nye IFRS 18-standarden.
- Gruppen «Bærekraft» møtes hyppig for å dele erfaringer med bærekraftsrapportering og har avholdt interne miniseminarer om dette.
Vi har også et levende intranett hvor kunnskap deles og dokumenteres.
Leveranseevne
Alle som starter i Uniconsult må ha betydelig relevant erfaring, og alle våre konsulenter skal ha dokumentert god leveranseevne i tidligere oppdrag.
Vi leter utelukkende etter konsulenter som liker å jobbe operativt. Våre konsulenter skal ha strategisk tyngde og samtidig ha operativ leveransekraft. I vårt selskap er alle likeverdige medeiere og det finnes ingen pyramide eller reell karrierevei internt i Uniconsult. Vår karriere er utelukkende knyttet til vår suksess i kundeoppdrag, og det merkes på vår ekte entusiasme for kunden.
I Uniconsult jobber vi systematisk med å bygge en prestasjonskultur. Vi har blant annet gjennomført et program for alle ansatte i prestasjonskultur og mentale strategier i samarbeid med NHH Executive, Anders Meland, Bjørn Mannsverk og Gunn Elisabeth Håbjørg. Vår interne faggruppe, «Prestasjonspsykologi» har avholdt flere kurs for alle ansatte, og har i samarbeid med førsteamanuensis Frank Eirik Abrahamsen ved Norges idrettshøgskole tilbudt våre konsulenter én-til-én veiledning.
Trygghet
En forutsetning for trygge relasjoner er omgjengelighet. Rekrutteringsprosessen til Uniconsult består alltid av tre intervjuer hvor tre ulike kollegaer deltar hver gang. Totalt sett er det altså ni ansatte som deltar i vurderingen av nye kandidater. To av de viktigste spørsmålene vi stiller oss er: «Har jeg lyst til å jobbe med denne personen?» og «Ville våre kunder like å jobbe med denne personen?» Hvis noen er i tvil, så er det ingen tvil. En ansettelse krever alltid 9 ubetingede «ja» på disse spørsmålene. Dette gjør at vi kan garantere at våre nye (?) konsulenter er omgjengelige. Omgjengelighet er også en av våre kjerneverdier.
En annen verdi vi forfekter er åpenhet. I vårt selskap er alt som kan være åpent helt åpent. Vi fremmer en delingskultur – både internt, med samarbeidspartnere og med kunden. Vi skal aldri ha en skjult agenda ovenfor våre noen.
Vi jobber kontinuerlig med å utvikle evnen vår til å skape trygge relasjoner og bygge psykologisk trygghet i teamene vi jobber sammen i. Vi har gjennomført program for alle ansatte i psykologisk trygghet i samarbeid med NHH Executive ved professor Therese Egeland. Ett av verktøyene vi benytter er Start Smart som er basert på mange års forskning ved Norges Handelshøyskole.
Selvopptatthet
Uniconsult er i sin helhet eid av våre egne konsulenter, og alle har samme stemmeandel uansett fartstid i selskapet. Eiermodellen er helt lik for alle konsulentene i selskapet. Det betyr at alle konsulenter er genuint interessert i at selskapet skal lykkes i alle sine oppdrag. Som likeverdige medeiere gjør vi ikke bare en jobb, vi forvalter vårt kollektive rykte og merkevare. Vår flate struktur fjerner fokus på interne karrierestiger og spisse albuer, og sørger for at vi fokuserer all energi inn mot kundens utfordringer. Fordi vi eier selskapet sammen, tenker vi ikke i kvartaler, men i relasjoner som varer i tiår.
Vi kan derfor garantere at vi lever opp til vårt motto: «Din suksess vår stolthet».